Protetyka

Protetyka to dział stomatologii, który zajmuje się uzupełnianiem braków zębowych, odtwarzaniem prawidłowego zgryzu i wyglądu zębów.

Protetyka Kraków, ul. Łaszkiewicza 4/2u - Czyżyny - Grzegórzki

Jeśli masz problem z wygodnym i efektywnym żuciem pokarmów, widzisz ewidentne pogorszenie w wyglądzie rysów twarzy (zęby się kruszą, skracają), masz problem z prawidłową fonetyką – to oznacza, że nadszedł czas by zgłosić się do Nas do gabinetu po profesjonalną poradę!
W Naszym Gabinecie oferujemy szeroki zakres usług protetycznych, takich jak: 

Czy wiesz czym jest korona, licówka, most?

Korona protetyczna

to taka nakładka, którą osadza się na oszlifowanym zębie pacjenta lub implancie. Posiada kształt i kolor prawdziwego zęba.  Wykonana może być z samej ceramiki ( takie korony najlepiej sprawdzają się w odcinku przednim- są wysokoestetyczna) albo może mieć metalową podbudowę, na którą napalana jest ceramika. Korony to bardzo dobry wybór gdyż są uzupełnieniami bardzo wytrzymałymi, bardzo dobrze odbudowują zniszczone i przebarwione zęby i dają bardzo dobre efekty estetyczne.

Most protetyczny

wykonujemy w przypadku braku jednego lub większej liczby zębów w łuku. Konieczne jest aby pacjent miał zachowane częściowo swoje zęby tak aby można było osadzić most protetyczny na zębach własnych pacjenta i w ten sposób odbudować brakujące zęby pacjenta. W dzisiejszej stomatologii tą metodę leczenia stosujemy u pacjentów u których nie możemy wykonać leczenia implantologicznego.

Uzupełnienia typu inlay, onlay

są alternatywą dla tradycyjnych dużych wypełnień tzw. plomb. Umożliwiają  anatomiczną odbudowę kształtu zęba. Są wykonywane w pracowni protetycznej na podstawie pobranych wycisków a następnie wklejane są do zęba pacjenta. Uzupełnienia stomatologiczne tego typu są odporne na ścieranie, trwałe i estetyczne.

Licówki

to cienkie “płatki” przyklejane do wargowej powierzchni zęba pacjenta. Najlepsze i najtrwalsze są te wykonane z porcelany.  W szybki sposób poprawiają wygląd zębów, kolor i kształt. Wykonuje się je najczęściej na siekaczach i kłach. Do złudzenia przypominają naturalne uzębienie.

Co zrobić kiedy nie możemy u pacjenta wykonać mostu? W takiej sytuacji możemy pacjentowi zaproponować wykonanie protezy ruchomej lub pracy na implantach.

Protezy ruchome

są to takie uzupełnienia, które do zabiegów higienicznych są wyjmowana przez pacjenta z ust. Rozróżniamy następujące protezy ruchome:

  • akrylowe – proteza taka posiada akrylową (w kolorze dziąsła) płytę przenosząca siły żucia na błonę śluzową. Jest protezą osiadającą czyli z  czasem wraz z zanikiem wyrostków zębodołowych osiada, przestaje pasować do podłoża i wymaga wymiany lub podścielenia. Wadą tego typu protez jest mała wytrzymałość mechaniczna, niski komfort użytkowania, nie zawsze zadowalająca estetyka (widoczne klamry)
  • nylonowa – jest w całości wykonana z tworzywa elastycznego z tego względu nie może być wykorzystana jako proteza całkowita. Jest łatwiejsza do adaptacji i dzięki niewidocznym klamrą bardziej estetyczna od protezy akrylowej . 
  • szkieletowa –  posiada metalowy szkielet zatopiony w akrylu. Zaletą tej protezy jest korzystniejsze rozłożenie sił żucia na własne zęby pacjenta, pewne utrzymanie, wyraźnie większy  komfort użytkowania, znacznie mniejsze tempo zaniku tkanek podłoża, trwałość konstrukcji.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Bądźmy w kontakcie